İran-İsveç arasında tutuklu takası: Toplu idamlarla suçlanıyordu

İran, 2019’da İsveç’te tutuklanan ve “uluslararası hukuka karşı ciddi suç işlemek” suçlamasıyla 2022’de müebbet hapse mahkum edilen eski yargı yetkilisi Hamid Nuri’nin İsveç ile gerçekleştirilen tutuklu takası kapsamında serbest bırakıldığını duyurdu.

İran Yargı Erki’nin Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kazım Garibabadi, X sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “İsveç’te hukuka aykırı olarak tutulan Sayın Hamid Nuri’nin serbest olduğunu ve birkaç saat içinde ülkeye döneceğini sevgili İran halkına bildirmekten mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

‘İRAN, ONLARI BİR PİYON OLARAK KULLANDI’

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson da yaptığı açıklamada, İran’da tutuklanan İsveç vatandaşları Johan Floderus ve Saeed Azizi’nin ülkeye doğru yola çıktığını bildirdi. Kristersson, “İran, İran vatandaşı Hamid Nuri’yi İsveç’teki hapishaneden serbest bırakmak amacıyla her ikisini de müzakere oyununda piyon olarak kullandı” dedi. Kristersson, şöyle devam etti:

“Başbakan olarak İsveç vatandaşlarının güvenliği konusunda ayrı bir sorumluluğum var. Bu nedenle hükümet, İran’la müzakere yapan İsveç güvenlik servisleriyle birlikte bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalıştı.”

Öte yandan Umman Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaparak, İran ile İsveç arasındaki tutuklu takasına aracılık ettiğini duyurdu. Açıklamada, İranlı ve İsveçli tutukluların bugün ülkelerine dönmek üzere Stockholm ve Tahran’dan Umman’ın başkenti Muskat’a nakledildiği aktarıldı.

FLODERUS, 2022’DE TUTUKLANDI

Avrupa Birliği (AB) çalışanı İsveçli Johan Floderus, 2022’de İran’da tutuklanmıştı. Floderus’un yanı sıra bir diğer tutuklu İran-İsveç çifte vatandaşı Said Azizi’nin de serbest bırakıldığı bildiriliyor. Azizi, martta “güvenlikle ilgili suçlamalar” nedeniyle İran yargısı tarafından 5 yıl hapse mahkum edilmişti.

TOPLU İDAMLARLA İLGİLİ YARGILANDI

İran’da 1988 yılındaki toplu idamlardan sorumlu tutulan Nuri, 2019’da “ailevi gerekçeler” nedeniyle gittiği İsveç’te tutuklanmış ve toplu idamlarda rolü olduğu gerekçesiyle mahkeme süreci başlamıştı. Stockholm Bölge Mahkemesi, 14 Temmuz 2022’deki duruşmada İranlı eski yargı yetkilisini “uluslararası hukuka karşı ciddi suç işlemek” ve “kasten cinayet” suçlamalarıyla müebbet hapse mahkum etmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı, aynı gün yaptığı açıklamada, mahkemenin kararının “hukuka aykırı olduğunu ve siyasi nedenlerle alındığını” savunarak İsveç’in Tahran Maslahatgüzarı’nı Bakanlığa çağırmıştı. Nuri, karara itiraz ederek temyize başvurmuş ancak İsveç Yüksek Mahkemesi kararı onamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir