600’ü Aşkın Hacının Ölümüyle İlgili Turizm Acentelerine Dava Açıldı

Mısır, hac sırasında Mekke’de yaşanan ölümlerle ilgili olarak turizm acentelerine sert bir müdahalede bulundu.

Mısır kabinesinden Başbakan Mustafa Medbuli adına yapılan açıklamada, Mısır’ın 16 turizm şirketinin faaliyet lisanslarını geri çektiği ve bu şirketleri kamu savcılığına sevk ettiği belirtildi.

MISIRLI 600 HACI VEFAT ETTİ

Tıbbi ve güvenlik kaynakları, bu yılki hac ziyareti sırasında 600’e yakın Mısırlı hacının öldüğünü söyledi. Açıklamada, kayıtlı Mısırlı hacılar arasında da 31 ölüm yaşandığı, bu ölümlerin sebebinin ise “kronik hastalıklar” olduğu ifade edildi.

Açıklamada, ölen hacıların seyahatlerini sağlayan turizm şirketlerinin herhangi bir hizmet sunmadığı, özellikle tıbbi destek sağlamadığı belirtildi. Şirketlerin, hac ritüellerinin gerçekleştirildiği Mekke’ye erişim sağlayan hac vizeleri yerine kişisel ziyaret vizeleri düzenledikleri suçlamasıyla karşı karşıya oldukları ifade edildi.

MEKKE’YE ULAŞMAK İÇİN ÇÖLDE YÜRÜMEK ZORUNDA KALDILAR

Suudi makamlarının sunduğu tıbbi hizmetlerin, kişisel vize ile seyahat edenlere sunulmadığına dikkat çekilen açıklamada, ölen hacıların Mekke’ye ulaşmak için çölde yürümek zorunda kaldıkları ve bu durumun yorgunluklarına ve yüksek sıcaklıklara bağlı olarak ölümlere yol açtığı belirtildi.

Mısır yetkilileri ayrıca, söz konusu seyahat acentelerinin hacıların “uygun konaklama” sağlamadığını ve bunun da yüksek sıcaklıklar nedeniyle yorgun düşmelerine sebep olduğunu belgeledi.

Çoğu ölen kişinin kayıtlı olmadığı vurgulanan açıklamada, son günlerde Suudi şehrindeki sert koşullarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir